2022 Türkiye 21. “Çin Köprüsü” Uluslararası Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması Online Kayıt Duyurusu

 

 

2022 Türkiye 21. “Çin Köprüsü” Uluslararası Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması Online Kayıt Duyurusu

 

Çin-Yabancı Dil Değişimi ve İş birliği Merkezi tarafından düzenlenen büyük ölçekli uluslararası bir Çince yarışma olan "Çin Köprüsü" Yarışması, dünyanın her yerinden genç öğrencilerin Çin hakkında bilgi edinmeleri için önemli bir platform haline geldi ve Çin ile gençler arasında bağlantı sağlayan bir köprü inşa etti.

 

21. "Çin Köprüsü" Uluslararası Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması'nın Türkiye ön elemeleri, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği öncülüğünde  ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu destekleriyle İstanbul Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Yarışma, Türkiye ülke çapında yarışmacı kabul edilmektedir. Yarışmanın sonuçlarına göre uygun koşulları sağlayıp kazanan yarışmacılar Çin'deki finallere katılacak ve diğer kazananlara da katılım sertifikaları verilecektir. Salgın dolayısıyla, 2022 "Çin Köprüsü" yarışmasının Türkiye ön elemeleri internet üzerinden yapılacaktır. Katılımcılar Çin'in ulusal koşullarına ilişkin çevrimiçi bilgi testine katılacak, kayıt altına alacakları yeteneklerini sergileyerek organizasyonu düzenleyen ekibin e-posta adresine yollayacak ve canlı çevrimiçi konuşmalara katılım gösterecektir.

 

2022 yılı, "Çin Köprüsü" etkinliğinin 21. yıl dönümüdür. Çevrimiçi format, internet ve multimedya avantajlarından azami düzeyde yararlanılmasını sağlayarak, katılımcıların sahnenin sınırlı koşullarını aşarak performanslarında daha fazla Çin Kültür ve Sanatı, kaligrafi, kâğıt kesme, resim gibi sahneye yansıması kolay olmayan Çin kültürüne özgü yeteneklerin gösterilmesini mümkün kılmaktadır. Tüm Çince sevenleri çekim teknikleri ve sonraki düzeltme yöntemleriyle daha çeşitli performanslar sunmaya ve Çin kültürünün zenginlik, çeşitlilik ve derinliğini daha fazla açıdan göstermeye teşvik ediyoruz.

Çin kültürünü seven ve tanıyan tüm Türk üniversite öğrencilerinin katılımını sabırsızlıkla bekliyoruz!

 

 1. Yarışmanın Konusu: Çin-Türkiye Dostluğu, Dünya Global/Küresel Bir Ailedir.
 2. Yarışmanın Tarihi: (Oluşabilecek durumlara göre saat değişebilir)

30 Mart - 10 Nisan 2022: Kayıt

24 Mayıs 2022: Çin’in ulusal koşullarına ilişkin çevrimiçi test. (Platform: 问卷星)

8 Mayıs 2022: Finalistler tarafından yetenek gösterisi videolarının gönderimi.

17 Mayıs 2022: Türkiye’de çevrimiçi finaller (Platform: ZOOM)

 1. Yarışma İşleyişi:
 • Çevrimiçi düzenlenen: Çin Genel Bilgiler Sınavı问卷星 (Bilgi testi), Final Sözlü Yarışması (ZOOM).
 1. Katılımcılar:

Türkiye'de doğup büyüyen, Türk uyruklu, anadili Çince olmayan, 18-30 yaş arası Türk üniversite öğrencileri,

Daha önceki yıllarda birincilik veya ikincilik kazanmış olan adaylar, üst üste iki kez yarışmaya katılamaz.

 1. Yarışma İçeriği ve Yarışmanın Akışı:
 1. Yarışma içeriği:
 • Çince dil yeteneği (Çince dinleme, konuşma, okuma ve yazma yeteneği),
 • Çin'in ulusal koşulları hakkında bilgi,
 • Kültürel beceriler: müzik (şarkılar ve enstrümantal müzik dahil), dans, halk sanatı, akrobasi, hat sanatı, resim, kâğıt kesme, dövüş sanatları vb.,
 • Kapsamlı öğrenme yeteneği (eğitim yoluyla, kapsamlı öğrenme ve Çin dili ve kültürünün pratik uygulama becerisi).
 1. Yarışma Akışı:

Yarışmada soruların çevrimiçi yanıtlanması, yetenek gösterisi videoları gönderilmesi ve canlı çevrimiçi konuşmalarla gerçekleştirilen üç aşamalı bir eleme sistemi uygulanır. Yarışmada toplam puan, üç turun puanlarının toplamı alınarak hesaplanır. Spesifik uygulama planı aşağıdaki gibidir;

 • İlk tur, Çin'in ulusal koşullarına ilişkin çevrimiçi bilgi testidir (30 dakika) ve ilk 30 yarışmacı, tekrar teste girmek için puanlarına göre seçilir,
 • İkinci tur, bir yetenek gösterisidir (3 dakika) ve jüri tarafından puanlanacak video belirlenmiş posta adresine gönderilecektir,
 • Üçüncü tur çevrimiçi gerçekleşecek canlı konuşmadır (3 dakika) ve jüri üyeleri tarafından sorulan sorular yanıtlanır.

§ Referans test seti yarışmanın resmî web sitesinde [bridge.chinese.cn] yayınlanacaktır;

§ Önerilen referans web siteleri: China Net [www.china.org.cn], Xinhua Net [www.news.cn], People Net [www.people.com.cn], China News Net [www.chinanews.com], China Daily [www.chinadaily.com.cn].

 1. Yarışma Ödülü:

Yarışmanın sonuçlarına göre; bir 1.lik, bir 2.lik, üç 3.lük, beş tane de teşvik ödülü verilecektir. Birincilik kazanan Türkiye ayağı temsilcisi olarak Uluslararası "Çin Köprüsü" Çince Yarışması Finali’ne katılması için Çin'e tavsiye edilecek, diğer ödül kazananlara ödül plaketi ve ödülü takdim edilecektir. Tüm yarışmacılara katılım sertifikası verilecektir.

 1. Kayıt:

Kayıt, kurumlar tarafından tavsiye yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Her eğitim kurumunun azami beş kişiyi geçmemesi ön koşul olmakla beraber, Çince ve ilgili bölümlere ev sahipliği yapan kurumlarda duruma göre değerlendirme yapılabilir.

 Kurum sorumlusu, öğrenci bilgi formu ve kurum kayıt formunu 10 Nisan 2022 tarihinden önce yeditepeconfucius@gmail.com adresine göndermelidir.

(İlke olarak, yalnızca kurumların önerileri kabul edilir. Özel durumlarda kendi adınıza kaydolmanız gerekirse, lütfen bize e-posta ile ulaşın).

Uluslararası Üniversite Öğrencileri 21. "Çin Köprüsü" Çince Yarışması

Türkiye Ayağı Düzenleme Kurulu

Mart 2022